Čo všetko sme zažili v jari 2024 v Ázii?

Tohtoročnej misie sa zúčastnili dvaja podnikatelia. Skvelé na tomto počte osôb bolo, že sme si vedeli flexibilnejšie meniť program podľa aktuálnej nálady a meniaceho sa počasia. Zažili sme extrémne horúčavy, ale aj daždivé dni.

1. Prílet do Singapuru, večera so šéfkuchárom Jonathanom a predstavenie tohto mesta

Tak ako vždy, po vystúpení z lietadla nastáva malý kultúrny šok. Letisko Changi je mnoho rokov po sebe vyhlasované za najlepšie letisko sveta. Neodkladali sme nič na neskôr a navštívili sme najnovší terminál s obrovským interiérovým vodopádom. Plno zelene, obchodov, reštaurácií a turistov. Letiskový vláčik, ktorý prechádza vo výške cez túto halu, dotváral celkovú scénu ako zo sci-fi filmu.

Bol piatok večer, ubytovali sme sa v hoteli Orchard Rendezvous na tejto legendárnej obchodnej ulici (Orchard rd). Prvá večera bola v mojom novom obľúbenom podniku Siglap. V ten večer sme mali špeciality z peranakanskej kuchyne.

Nasledujúci deň sme večerali v spoločnosti našich singapurských priateľov (niektorých z nich sme sprevádzali minulý rok po Slovensku) a varil nám šéfkuchár Jonathan. Počas covidových čias tu vznikol zaujímavý koncept, ktorý pretrváva dodnes: My Private Dining. Je to priestor, v ktorom sa nachádza kompletne vybavená kuchyňa a jedálenská časť. Tento priestor je možné prenajať si za účelom uvariť si, alebo nechať si uvariť. Nová a príjemná spoločenská aktivita. Toto miesto si obľúbili miestni ministri a podnikatelia, pretože sa tu vedeli nepozorovane dostať a diskrétne riešiť čo potrebovali.

Počas týchto dní sme prešli niekoľko zaujímavých miest v Singapure. Zaujímavé vyhliadky a prechádzky sme dopĺňali vysedávaním v kaviarniach. Veľmi zaujímavá bola aj Mestská galéria, kde sme videli interaktívne odprezentovanú históriu moderného Singapuru až po súčasnosť. Zároveň tu majú prezentované vízie mesta, kam by sa mal uberať vývoj v najbližších desaťročiach.

Z vyhliadkovej záhrady na najvyššom podlaží rezidenčného projektu The Pinnacle v tesnej blízkosti downtownu sme videli aj druhý najrušnejší prístav na svete. Šokujúce bolo, že bol skoro celý prázdny a presťahovaný na nové, ešte väčšie miesto. Na vyprázdnenom území sa v najbližšej dobe začne stavať rezidenčná štvrť.

Nevynechali sme ani Gardens by the Bay, ktoré sú aktuálne na okraji mesta. A síce hnedá linka metra je už v prevádzke, v najbližšej dobe sa výstavba začne aj tu. Projekt záhrad v korunách stromov, ktorý sa stal landmarkom Singapuru, bude uprostred urbanizovaného mesta.

2. Flower Dome, Cloud Forest

Medzi miesta, ktoré musíte navštíviť v Singapure, určite patrí aj dvojica znamenitých “skleníkov”. V jednom sa nachádza simulácia dažďového rovníkového pralesa s dominantným vodopádom a v druhom sú rastliny z celého sveta. Táto stavba je pastvou pre oči architektov, staviteľov, ale aj množstvom technických zaujímavostí pre širokú verejnosť.

3. Little India, Arabská štvrť

Mesto je rozdelené podľa etnických skupín. Aj to je dôvod, prečo dnes pokojne nažíva toľko rôznych etník. Malebné uličky v časti Little India a Sultánova mešita by sa nemali vynechať. Nachádza sa tu okrem iného veľa dobrých reštaurácií a kaviarní.

4. Nakupovanie

V Singapure kúpite skoro všetko. Mám tu môj obľúbený japonský obchod s bytovými doplnkami a oblečením, charakteristický vysokokvalitnými produktmi za dostupné ceny. Škoda, že niečo podobné nemáme aj my v Európe. Celý čas sme navštevovali miestne reštaurácie a celkom sme vynechali street food. Až na letisku po check-in-e sme si dali moju obľúbenú polievku, bez ktorej zo Singapuru neodídem: Laksu. Ako dezert kávičkové menučko: káva s 2 vajíčkami uvarenými namäkko a k tomu sladké toasty s medovým džemom.

5. Bangkok

Po prílete do Bangkoku sme sa poobede presúvali do nášho hotela. Bola to moderná stavba hneď pri Mahanakhon Tower, čo je aktuálne druhá najvyššia stavba v Thajsku. Prišli sme presne v čase konania sa vodného festivalu Songkran. Brutálna oblievačka s vodou. Ulice boli preplnené ľuďmi, okrem street foodu sa tu dali kúpiť len vodné pištole rôzneho kalibru. Všade po uliciach boli rozmiestnené sudy s vodou k dispozícii všetkým. Iný typ frajerov boli takí, ktorí boli napojení na mestský vodovod a s hadicami striekali vodu na všetkých okoloidúcich. Najväčšia frajerina festivalu boli nákladné autá s cisternami s vodou. Hore na cisterne posedávali mladí ľudia a z auta sa valila voda a hlasná hudba. Masaker. 

Mali sme sa presúvať do Pattaye, kde sme mali dohodnuté nejaké obhliadky nehnuteľností, ale keď sme sa dozvedeli, že presne s nami sa má presúvať festival do Pattaye, cestu a stretnutia sme zrušili. Ostali sme v Bangkoku. Bolo tu citeľne menej ľudí.

6. Mahanakhon Tower

Ikonická stavba s vyhliadkovou terasou. Z budovy trčí na najvyššom podlaží konštrukcia so sklenenou podlahou. Keď stojíte na tejto sklenenej podlahe, vidíte pod sebou strechy susedných výškových domov z výšky 314 m n. m. Celé je to veľmi príjemne urobené tak, aby mali návštevníci skvelé zážitky. Steny a strop vysokorýchlostného výťahu tvorili LCD displeje, všetko bolo dokonale ozvučené a označené. Vo vyhliadkovej časti bola v niektorých dlažbách vyfrézovaná mapa mesta. V najvyššej otvorenej časti strechy hrala hudba, ktorá nebola veľmi hlučná, ale potlačila zvuky vetra v tejto výške.

7. Špeciálny obed v reštaurácii Front Room, Bangkok

Termín sme si vopred rezervovali, aby sme mali miesto na stolovanie. Skvelá kuchyňa. Kuchári pripravovali jedlá priamo v reštauračnej časti. Objednali sme si skoro všetko z tejto úžasnej ponuky a keďže sme boli traja, tak sme si to vedeli spravodlivo podeliť a spoločne sa prejesť.

8. Iconsiam

Najluxusnejší shopping Iconsiam s najvyššou stavbou v Bangkoku, Magnolias Waterfront Residences Iconsiam, je miesto, ktoré treba navštíviť.

V tomto shoppingu na vyšších podlažiach vystavujú a predávajú napríklad osobné autá, vzácne kamene a iné produkty, ktoré by som tam určite nečakal. Majú tam aj úzky, ale vysoký vodopád, ktorý spríjemňuje svojim zvukom časť, kde sa nachádzajú luxusné reštaurácie a východ na strešné terasy tejto budovy (shoppingu, nie najvyššej stavby – tá je vedľa a je vysoká 317 m). V nákupnom centre Iconsiam som sa stretol doteraz s najväčším foodcourtom v meste. Samé dobroty. Problém vybrať si niečo.

9. Grand Palace

Budovy palácov, kde sídlili panovníci. Je to asi najväčší palácový komplex v Bangkoku, ale určite nie jediný. Je ich tu mnoho, najmä chrámov rôznych veľkostí. Teplota vzduchu bola 37 °C a pocitová bola 43 °C. Bolo to fakt dosť horúco, a tak sme prehliadku ukončili a naše kroky smerovali do hotelových bazénov.

10. Zhrnutie

Po Bangkoku sme sa pohybovali Grabom (ázijský Bolt) a loďou. Navštívili sme aj taký zvláštny trh, cez ktorý prechádza železnica. Bolo to zaujímavé, turisti to tu majú veľmi radi.

Čas v Ázii nám zbehol veľmi rýchlo. Ani sme sa nenazdali a už sme museli odlietať. Priamy let Bangkok – Viedeň a ja som ešte čakal na let Viedeň-Košice.

Let bol v pohode, ubytovanie, presuny a jedlo tiež. Už teraz sa teším na nasledujúcu obchodnú misiu do Ázie.

Veľmi dôležité PS:

Aj počas tohto pobytu som si odniesol mnoho inšpirácií pre moju architektonickú tvorbu, ale oveľa viac pre biznis. Príbehy, drobné situácie, rôzne vnemy boli a sú všade okolo nás. Otázka je, či ich vidíme a či ich vieme využiť. Každý z nás sa na jednu vec pozerá rôzne. A o tom to je!

Ak chcete byť so mnou v kontakte a dostávať aktuálne novinky, nechajte vo formulári váš kontakt.

Návrat hore