Cesta do Ázie 2023

Návšteva plná cestovateľských prekvapení

Na tento trip som si vyčlenil 2 týždne. Mal som pripravený podrobný iritenár s miestami, ktoré som chcel podrobnejšie zdokumentovať v mojom vlogu na Youtube. A síce okamžite po pristáti som dostal informáciu od môjho obchodného partnera Lyndona, že o 2 dni odlietame do Phnon Penh, hlavné mesto Kambodže. 

Odtiaľ sme leteli po pár dňoch do Kuala Lumpur v Malajzii a do Malajzie (krásne historické bývalé hlavné mesto) sme sa ešte raz vrátili. 

Všetky moje aktivity boli ako vždy spojené so spoznávaním miestnej kultúry, kuchyne, architektúry a podnikateľských príležitostí. Oplatilo sa, aj keď by som potreboval ešte aspoň týždeň, spoň v Kambodži. 

Moje prvé tohtoročné video zo Singapuru, plné nadšenia,že som opäť v mojom druhom domove 🙂 Začal som navštevovať moje obľúbené miesta a samozrejme musel som sa prejesť mojími obľúbenými špecialitami. 

Hawker centers

unikátne miesta na stravovanie

Toto jednoducho musí vyskúšať každý aspoň raz v živote. Pri pohľade na Singapur preplnený turistami mám pociť, že to možno aj bude pravda. Tieto centrá združujú malé stravovacie prevádzky, ktoré zdieľajú stravovacie priestory. U nás to poznáme ako food court v nákupnom centre.  V Singapure začali tieto hawer centrá vznikať mimo nákupných centier, ktoré v tom čase ešte ani neboli a za určitých podmienok majú dotovaný nájom, čiže stravovanie je cenove dostupnejšie, pre nás doslova lacné. Medzi prevádzkami nájdete aj Michelinske kviezdičky a na výber je množstvo svetových kuchýň.

Inak je to Singapurská špecialita a tento koncept je aj v zozname chráneného dedičstva UNESCO.

Phnon Penh (Kambodža)

Vždy som tam chcel ísť. Nevedel somprečo, asi len tak zo zvedavosti. No oplatilo sa, aj keď sme boli len v hlavnom meste. Je tu toho dosť na obdivovanie, študovanie inej kultúry. Červení Kméri ale aj pozitívnejšie pamiatky na tento region sú úchvatné, treba si vybrať to, čo človeka zaujíma najviac.

My sme v prvom rade jedli, navštívili najvyšší bar v krajine, presúmali miestny blší trh, kde sa dalo kúpiť asi všetko. A aby toho nebolo v meste málo, pár ulíc od blšieho trhu boli aj predajne áut (zaujímavé boli pre mňa Rollce Royce, Bentley,…). To by som tu naozaj nečakal.

V Kambodži som našiel aj jednu architektonicky neopakovateľnú stavbu, oblé betónová steny, dokonalé prepojenie interiéru a exteriéru, tvarove samé prekvapenie, aj vo vnútri. A celkove bola táto zmes tvarov úžasná. Treba vidieť, ťažko sa mi tam filmovalo, ale niečo predsa len mám.. Video je na tomto odkaze.

Najzložitejšie je vybrať fotky. Aj preto uprednostňujem videá.Výhodou bolo to, že sme mali v meste niekoľko vplyvných kontaktov a vedeli sme aj to, kam máme ísť a čomu sa vyhnúť. 

Cenovo je pre nás Kambodža pomerne dostupná. Používa sa tu ich lokána mena a americké doláre. Po vstupe do krajiny si musíte kúpiť víza, v mojom prípade turistické víza za 35 USD. Po ich zaplatení v hotovosti colníkov už nezaujímalo nič. Ani batožina, ani doklady 🙂

A síce o viete aj v Kambodži minúť viac peňazí ako by ste chceli. Naprílad 9 chodová večera za 90 dolárov pre dvoch. O jedle by to chcelo samostatný článok, mám toho za tých pár dní odjedeného dosť veľa a určite je toho ešte oveľa viac, čo by bolo dobré ochutnať…

Takto toto bola krásna kaviareň!

Po tejto návšteve som u nás v Bratislave aj v Prešove nakúpil desiatky rastlín a poriadne zazelenil naše priestory. 

Kuala Lumpur (Malajzia)

Z Kambodže sme leteli do Singapuru cez Kuala Lumpur, hlavné mesto Malajzie. Zdržali sme sa tam len 24 hodín, stihli sme 2 stretnutia a od večera do rána sme jedli a vymietli 3 nočné bary. Keďže sme mali lokálnych priateľov, ukázali nám rôzne pozašívané podniky, skôr hipsterského charakteru, ktoré by sme sami určite nenašli. Jeden z nich bol dokonca vyslovene ako tajný: vchádzalo sa ako do obytného domu, peši sme vyšli na 5 poschodie a vstúpili sme do baru plného ľudí, so strešnou terasou s krásnym výhľadom na časť centra. 

Podarilo sa mi nasnímať všetko okrem utekania na metro z tohto hustého dňa. Nakoniec sme to lietadlo stihli…

Singapur

No a konečne som mal čas aj na dokumentovanie mesta, ako som pôvodne plánoval. Aby som nebol v strese, vybral som si 3 lokality a tie som si prešiel a preštudoval. Počas tejto obchodnej misie som si prísne rozčlenil čas tak, aby som mal priestor pre plávanie, trochu športu vo fitku a meditáciu pri knihe alebo len tak. Nech to nie je len o naháňaní sa.

Cloud Forest

Obrovský skleník s tropickým dažďovým pralesom. Tá konštrukcia je úchvatná. Krásne aerodinamické tvary, stĺpy držia len lávky na chodenie, všade vodná para, zvuky pralesa.. 

Private dinning

Alebo súkromná večera. Koncept, ktorý voláme aj ako My Private Kitchen (moja kuchyňa). Tentokrát to bolo v Ázii dosť o jedení, viac ako inokedy. Jedlo sa veľa a dobre. V rámci Private dinning som bol účastníkom večerí, kde bol prenajatý stôl a niekedy aj kuchyňa a šéfkuchár, ktorý pripravoval určité lokálne špeciality. 

Mal som tú česť večerať s šéfkucharkou hviezdou, ktorá začínala vlogom z bytu počas lockdownov a po 2 rokov má vyše milióna sledovateľov a beznádejne vybookovaný kalendár. Ale aj iní šéfkuchári boli výborní. Je to na dlho, možno neskôr v inom článku.

Tak toto bola večera. Špeciality paranakan kuchyne v kombinácii s rôznymi vínami. 

Paranakan je kuchyňa, ktorá sa vyvinula z historických migrácijských vln Číňanov do juhovýchodnej Ázie, vrátane Singapuru. Títo migranti, známi ako Peranakan alebo Straits Chinese, sa postupne zmiešali s miestnymi malajzijskými a indonézskymi kultúrami, pričom si zachovali určité prvky svojho pôvodného čínskeho dedičstva.

Vinexpo

Keďže spolupracujeme s vinárstvom Matyšák, jedným z plánov bolo navštíviť veľtrh Vinexpo – prestížnu akciu vinárov z celého sveta. Chcel som nazbierať viac skúseností, vidieť veľa vinárskych celebrít na jednom mieste. Vstup bol len pre odbornú verejnosť, ale tak “vybavilo sa”..

Ako architekta a človeka, ktorý sa aktívne venuje dizajnu, milo prekvalila kreativita pri vytváraní stánkov ale aj samotných prezentácií produktov. Boli to najmä vína, ale našlo sa tam aj pár tvrdých alkoholov. 

Melaka (Malajzia)

Bývalé hlavné mesto Malajzie. Plné histórie, chutí, vôní a zvukov. Po moderných veľkomestách (Singapur, Phnon Phen, Kuala Lumpur) to bola príjemná zmena. Boli sme hosťami majiteľa Hatten, developeri a majitelia svojich prevažne hotelových komplexov. Len v Melake ich mali 26. Zväčša kombinácia nákupného centra, hotela a nejakých podporných priestorov (kiná, aquaparky ale našli sa aj kancelárske priestory).

Rušná Melaka, kde som si konečne našiel čas pomotať sa po meste.. 

Inšpirácia

V Ázii pravidelne nachádzam množstvo inšpirácií a nových zážitkov. Pomaly ale iste sa tu rozrastá moja komunita známych. Dúfam, že som u vás vzbudil dostatok zvedavosti a veľmi rád ponúknem podobné biznis inšpiratívne zážitky aj vám. Rozhodne sledujte môj youtube kanál, kde nájdete viac videí z mojich ciest. 

Odporúčam prihlásiť sa na odber mojich mailov.
Budem Vás včas informovať.

Návrat hore